Nasiona
Moc ziaren
Ziarna - tak małe, a potrafią zdziałać cuda. Co takiego mają w sobie, że ryby za nimi szaleją?
Zastanawiasz się czym nęcić, by skutecznie łowić karpie? Zapewne na pierwszą myśl przychodzą Ci kulki, które rzeczywiście są dość mocno efektywne. Aby wyróżnić się na łowisku czasami trzeba jednak pokombinować i sięgnąć po przynętę niezawodną, naturalną i dobrze rybom znaną. Mowa tu ziarnach!
Dlaczego karpie lubią ziarna?
Wszelkiego rodzaju nasiona, orzechy, ziarna stanowią naturalny pokarm dla ryb, który w wodzie nie wzbudza niebezpiecznych podejrzeń. Oprócz tego zawierają one wysoki poziom kalorii, węglowodanów, tłuszczy w tym Omega 3, a także całkiem spory poziom białka. Ziarna posiadają również teksturę, odpowiadającą behawioralnym potrzebom karpi, takim jak gryzienie, twardość, smakowitość.
Dzięki temu ziarna stanowią idealną zanętę, która będzie działać w każdym przypadku - czy to na rzekach, dzikiej wodzie czy komercji!
Najczaściej używane w nęceniu karpi ziarna, nasiona i orzechy to:
- Orzechy tygrysie
- Orzechy ziemne
- Kukurydza
- Nasiona strączkowe
- Ciecierzyca
- Fasola
- Konopie
- Rzepik
- Gryka
Można stosować je osobno, jak i w formie miksów lub dodatków do zanęt.
Jak karpie żerują na ziarnach?
Warto przeczytać ten fragment, bo zebrana wiedza może być kluczowym elementem Twojej dobrze dobranej taktyki nęcenia.
Karpie są stworzeniami bardzo elastycznymi żywieniowo. Są w stanie dostosować sposób odżywiania w zależności od podłoża, na którym żerują, oraz od dostępnego pożywienia. Każdy rodzaj ziaren może inaczej oddziaływać na ryby, a wgłębienie się w ten temat może okazać się kluczem do wędkarskiego sukcesu.
Jaką frakcję wybrać?
Obranie taktyki nie jest tak prostą sprawą, jak mogłoby się wydawać. W pierwszym etapie powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, na jakie ryby się nastawiamy. Oczywiście każdy z nas chce dobrać się do największych okazów, jednak wymaga to odpowiedniego podejścia.
Wśród ziaren nasz wybór oscyluje pomiędzy dwoma frakcjami: drobnymi i grubszymi. I choć może się wydawać to nieprawdopodobne, to każda z tych frakcji ma swój indywidualny udział w kuszeniu grubych karpi. Stosowanie większej frakcji ziaren z pewnością pomoże Ci w selektywnym łowieniu, kiedy chcesz uniknąć brań małych ryb i nastawiasz się na konkretne okazy. Jednak drobne nasiona również mogą mieć w tym dość ważny udział.
Zastosowanie mniejszy nasion sprawia, że karp ciężko pracuje nad tym, aby je znaleźć i zjeść każde ziarenko, co jednocześnie zajmuje mu mnóstwo czasu i dłużej przytrzymuje go w punkcie łowienia. A to zwiększa Twoje szanse na branie.
Im dłużej ryba szuka pożywienia, tym lepiej dla Ciebie.
Kiedy karp żeruje na drobnym pokarmie, nieuchronnie zasysa wiele niejadalnych organicznych i nieorganicznych składników, takich jak liście, piasek lub małe kamienie. Karp musi sortować wszystkie te elementy, wydalając produkty niejadalne i konsumując te jadalne. Podczas żerowania na drobnej zanęcie, karp wysuwa swój pysk i dotyka podłoża, zasysając materiał do jamy gębowej, gdzie następuje pierwszy etap sortowania i wypluwania niejadalnych elementów. Następnie pokarm przenosi się do jamy ustnej, gdzie następuje dalsze sortowanie przy pomocy tzw. narządu podniebnego, który zbudowany jest z włókien elastycznych, tkanki mięśniowej i komórek tłuszczowych, a na zewnątrz pokryty jest kubkami smakowymi. Kiedy narząd podniebienny smakuje coś jadalnego, karp przytrzymuje pokarm, a części niejadalne wydala przez otwór skrzelowy. Jadalne elementy są następnie przekazywane z powrotem do zębów gardłowych, gdzie są miażdżone i gotowe do trawienia.
Ten proces zachodzi nieustannie, gdy ryby żerują na drobnych przynętach, takich jak ziarna konopi czy choćby pellety, poruszając się przy tym po nęconym obszarze i filtrując pożywienie. Sortowanie drobnego pokarmu przez karpie zabiera więc im mnóstwo czasu i przytrzymuje w zanęconym miejscu, dzięki czemu łatwiej utrzymać jest ryby w pobliżu naszego zestawu. A to proporcjonalnie zwiększa nasze szanse na branie.
Nasiona a PVA
Dobrym sposobem na podawanie ziaren w miejsce nęcenia, jest ich umieszczenie w PVA. Pozwoli to nęcić punktowo wybrany obszar niewielkimi ilościami zanęty i w bardzo bliskiej odległości od zestawu. Aby móc umieszczać ziarna w PVA, wystarczy je odsączyć, dobrze posolić i wymieszać z olejem (jadalnym, rybnym) w ilości 50 ml na kg. Zapobiega to przedwczesnemu rozpuszczaniu się PVA przez sączącą się z ziaren wodę.
Ekonomiczna zaleta ziaren - dobra cena!
Wykorzystanie ziaren do wędkarskich celów to również ogromna oszczędność, zwłaszcza jeżeli lubimy sypać “na grubo”. W tym przypadku możemy obniżyć koszty nęcenia przy jednoczesnym zachowaniu dobrej jakości zanęty. Świetnym przykładem może być tutaj kukurydza. Nie dość, że karpie za nią szaleją, to można ją nabyć w niskiej cenie. Rozwiązanie idealne!
A może na włos?
Ziarna równie dobrze sprawdzają się na haczyku. Oczywiście nie wszystkie ziarna będą nadawały się do założenia bezpośrednio na zestaw. Większość karpiarzy wybiera do tego celu najczęściej kukurydzę lub orzech tygrysi, podwieszając je pod korek lub kulkę i stosując pojedynczo lub po kilka w zestawie. Są również tacy, którzy próbują kombinować i montują na haczykach ziarna o drobnej frakcji. Tak wykorzystywane są chociażby konopie, z których tworzy się prawdziwe kulki mocy. Powstają one przy pomocy kawałka korka, którego okleja się ziarnami konopi. Wykorzystanie ziaren w formie przynęty haczykowej to także wyśmienite uzupełnienie nęcenia, w którym wykorzystujemy te sama nasiona.
Każde szablonowe i nieszablonowe podejście jest dobre, kiedy mówimy o taktyce łowienia karpi. Udział ziaren w tym przedsięwzięciu może okazać się nieodzowny i przynoszący same wymiernie korzyści. Dlatego nie ma złych prób. Każda kombinacja prowadząca do położenia karpia na macie jest dowodem na to, że nauka i obieranie taktyk się opłaciły.