Karpie uwielbiają ziarna! Dlaczego? Bo to naturalne produkty, zawierające prawdziwe bomby substancji odżywczych oraz smakowych, za którymi ryby wprost przepadają. Żeby ziarna jednak działały, trzeba je odpowiednio przygotować. Jak? O tym w poniższym artykule.

Chyba większość karpiarzy doceniło już niewiarygodną moc ziaren. Choćby ze względu na to, że ich zastosowanie jest uniwersalne i tanie, a działanie niezwykle skuteczne. Nasiona można wykorzystywać na każdym etapie wędkowania: podczas nęcenia, jako główną przynętę lub dodatek w PVA.

W tym artykule skupimy się na właściwościach ziaren o grubszej frakcji oraz ich odpowiednim przygotowaniu. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak przygotowywać małe nasiona, takie jak konopie, rzepik, pszenica czy gryka, kliknij w ten link.

Warto pamiętać, że kiedy brakuje Ci czasu lub po prostu nie chcesz zawracać sobie głowy gotowaniem, a później sprzątaniem kuchni, w każdej chwili możesz skorzystać z gotowych produktów. Są one równie skuteczne, stworzone z wyselekcjonowanych nasion najwyższej jakości. U nas dostaniesz gotowe do natychmiastowego użycia ziarna, a także mieszanki ziaren z odpowiednio dobranymi składnikami, które na łowisku zrobią spore zamieszanie.

Rodzaje ziaren używane do selektywnego łowienia karpi i ich właściwości

Kukurydza

To wspaniała i ponadczasowa przynęta, działająca przez cały rok i uwielbiana przez większość gatunków ryb. To chyba najbardziej klasyczna przynęta wszechczasów. Jej fenomen tkwi w połączeniu smakowo - wizualnym, który dla karpi jest bardzo atrakcyjny, a co ważniejsze skrobia zawarta w ziarnach kukurydzy jest jedną z lepiej trawionych przez ryby. Słodkawy smak i aromat w połączeniu z jaskrawym kolorem stanowią idealne połączenie. Kukurydzę można stosować zarówno w mieszankach, jak i samą.

Kukurydza jest także bardzo tanią zanętą, więc kiedy potrzebujesz naprawdę grubo sypnąć, będzie niezastąpionym dodatkiem.

Przewodnik krok po kroku, jak dobrze przygotować kukurydzę do łowienia karpi.

Gotowanie kukurydzy:

 • wypełnij około 3/4 5-litrowego wiadra suchą kukurydzą. Kukurydza będzie pęcznieć po namoczeniu i ugotowaniu;
 • opłucz kukurydzę w sitku, aby usunąć cały kurz i części kolb;
 • zalej kukurydzę wodą;
 • ziarna pozostaw w wiaderku od 12 do 24 godzin, to znacznie przyspieszy proces gotowania;
 • doprowadź wodę do wrzenia, zmniejsz ogień i gotuj od 30 do 60 minut (możesz w tym czasie dodać cukier lub sól do garnka, ewentualnie płatki chili, aby wzmocnić jej smak);
 • jeśli chcesz, aby kukurydza była miękka gotuj ją dłużej i pozostaw w wodzie do ostygnięcia. Jeśli potrzebujesz twardszych ziaren, gotuj krócej i odcedź wodę zaraz po ugotowaniu;
 • po wystygnięciu kukurydzy, możesz dodać do niej (ale nie musisz) dodatki smakowe, które urozmaicą kukurydzę aromatycznie. Bardzo dobrze sprawdzą się tutaj nasze atraktory.

Tak przygotowaną kukurydzę można wykorzystać od razu, bądź podzielić ją na porcje i zamrozić.

Innym bardziej wymagającym procesem jest fermentowanie kukurydzy, które zwiększa wartość odżywczą i smakową tego ziarna. Podczas obróbki kukurydzy powstają uboczne produkty takie jak CSL, warto więc trochę się pomęczyć i zrobić sobie kukurydzę na sterydach!!!

Fermentowanie kukurydzy:

 • zalej ziarna kukurydzy i namaczaj przez 24h. Kukurydza napęcznieje zwiększając swoją objętość;
 • ugotuj kukurydzę, trzymając ją na ogniu ok. 30 minut;
 • zdejmij kukurydzę z ognia i pozostaw ją w gorącej wodzie na kolejne pół godziny;
 • przelej do większego wiadra lub beczki;
 • gdy woda jest jeszcze ciepła, dodaj cukier w proporcji 1kg cukru na 1kg suchej kukurydzy;
 • całość wymieszaj, tak by cukier się rozpuścił;
 • w szklance rozrób suszone drożdże piwne w proporcji 1 łyżka drożdży na 1kg suchej kukurydzy. Następnie zalej je ciepłą wodą, by się rozpuściły;
 • gdy woda z kukurydzą ostygnie, wlej do niej rozrobione drożdże;
 • wymieszaj;
 • gotową zalewę należy odstawić w ciepłe miejsce. Im większa temperatura, tym szybszy proces fermentacji. Weź pod uwagę, że z zalewy podczas procesu będzie wydobywał się nieprzyjemny zapach. Ustaw kukurydzę w miejscu, w którym nikomu nie będzie to przeszkadzać;
 • zakryj pojemnik pokrywą, delikatnie ją uchylając, by powstająca piana mogła wydostawać się na zewnątrz.

Z tak przygotowanej kukurydzy można korzystać przez wiele tygodni. Zarówno sama kukurydza, jak i z dodatkami, będzie idealną zanęta na karpie. Tutaj świetnie będą pasowały atraktory kukurydziane, takie Liquid Maiz czy CSL, który jest produktem ubocznym przetwarzania kukurydzy. Takie połączenie to mega power, który da zanęcie ostrego kopa i wzmocni jej skuteczność.

Jeśli trapi Cię brak czasu na odpowiednie przygotowanie kukurydzy lub zasiadka jest już tuż tuż, możesz skorzystać z gotowych produktów, takich jak Carp Food Gotowa Kukurydza.

Orzech tygrysi

Orzech tygrysi to genialnie działająca przynęta, od której karpie najprawdopodobniej już się uzależniły. Ich konsystencja bardzo odpowiada karpiom ze względu na chrupanie, a ich słodko-orzechowy smak sprawia, że ryby wpadają w prawdziwy żywieniowy szał, nie odpuszczając nawet jednemu orzeszkowi. Do tego warto zaznaczyć, że orzechy tygrysie to dość selektywna przynęta, którą leszcze czy liny średnio pobierają.

Do nęcenia można wykorzystywać same orzechy lub mieszać je z innymi ziarnami, pelletem czy kulkami, wzbogacając je również atraktorami.

Orzechy tygrysie polecane są zarówno jako zanęta i przynęta, występują w kilku wielkościach. Podstawą do nęcenia jest standard 8-12 mm, ale są także większe, które część wędkarzy wykorzystuje na włos. Ich struktura jednak pozwala na wykorzystanie w różnych opcjach. Można je gnieść, mielić, rozdrabniać, możliwości ich zastosowania są nieograniczone.

Orzechy tygrysie można przetrzymywać w zlewach, tak aby sfermentowały, co pozwala przechowywać je przez kilka miesięcy.

Jak dobrze przygotować sfermentowane orzechy tygrysie na karpiowe zasiadki:

 • wsyp określoną ilość orzechów tygrysich do wiadra lub zamykanego pojemnika;
 • zalej je zimną wodą, tak by były całkowicie przykryte;
 • dodaj 1kg cukru na 5kg orzechów i wymieszaj;
 • uszczelnij pojemnik i umieść go w chłodnym miejscu z dala od bezpośredniego światła słonecznego na 1 - 3 dni;
 • orzechy zwiększą swoją objętość, zaglądaj do nich, by upewnić się, że nie ubyło wody. Jeśli tak, dolej odpowiednią ilość, by znów były całe zamoczone;
 • po namoczeniu, przesyp orzechy tygrysie do garnka i zacznij gotowanie;
 • gotuj przez minimum 2h;
 • podczas gotowania będzie ubywało wody, kontroluj to, dolewając ją. Możesz zamiast wody dolewać colę;
 • przelej orzechy do większego pojemnika lub beczki i zalej colą;
 • jeśli chcesz, w tym momencie możesz dodać do nich wybrane atraktory lub pozostawić naturalne;
 • tak przygotowane orzechy pozostaw do fermentacji na ok tydzień. Jeśli cola w tym czasie będzie ubywała, systematycznie ją dolewaj.

Niestety przygotowanie orzecha tygrysiego nie należy do najłatwiejszych i pochłania sporo czasu. Stąd wielu wędkarzy decyduje się na gotowe produkty, takie jak Carp Food Gotowy Orzech Tygrysi. Oba rodzaje orzechów świetnie sprawdzą się podczas nęcenia, zwłaszcza selektywnego, zatem warto je wypróbować.

Łubin

Doskonałe ziarna, chętnie zjadane przez karpie. Posiadają bardzo dużo właściwości odżywczych z uwagi na zawartość białka. Ziarna łubinu są dość tanie, a najpowszechniej dostępny jest łubin żółty.

Łubin w łowieniu karpi można wykorzystywać w każdy możliwy sposób. Sprawdzi się zarówno w nęceniu, jak i na włosie jako przynęta. Dzięki swojemu rozmiarowi, pomaga w wyselekcjonowaniu większych ryb. Można go wykorzystywać w mieszankach z innymi nasionami czy zanętami. Najbardziej skuteczny jest w miesiącach letnich.

Jak przygotować łubin na zasiadkę karpiową:

 • zalej łubin zimną wodą, tak by wszystkie ziarna były zamoczone;
 • pozostaw nasiona na 24 godziny;
 • wymień wodę na świeżą i zacznij gotowanie. Możesz w tym momencie dodać różne dodatki do wzmocnienia smaku, takie jak: sól, cukier, słodzik, itp.;
 • po zagotowaniu się wody, pozostaw łubin na wolnym ogniu na ok. 15-20 minut;
 • sprawdź czy ziarna są miękkie.

Kilka ogólnych wskazówek dotyczących przygotowania ziaren do łowienia karpi.

 • Jeśli nie kisisz, nie fermentujesz nasion, pamiętaj, że długo one nie wytrzymają i jeśli przygotujesz większą porcję musisz ją zamrozić.
 • Dokładnie wypłucz suche nasiona przed ich namoczeniem i usuń to, co wypłynęło na wierzch.
 • Dodatki aromatyczne takie jak boostery, atraktory, itp. najlepiej dodawać po ugotowaniu i ostudzeniu ziaren, wtedy nie zostaną rozłożone w procesie gotowanie.
 • Dopraw swoje przynęty. Pomyśl o dodatku soli do swoich nasion, karpiowate uwielbia sól ze względu na duże ilości minerałów, których często mają za mało w swojej diecie. To właśnie dlatego sól działa na nich jak magnes.

Jak przygotować ziarna do PVA?

Jest na to kilka sposób. Pamiętaj jednak, że najlepiej przygotowywać PVA z ziarnami na bieżąco i nie przetrzymywać kiełbasek, tak jak w przypadku suchego pelletu.

Sposób 1:

Ugotowane i dobrze odsączone ziarna wsypujemy do pojemnika, mieszamy z boosterem przeznaczonym do PVA (Diffiusion Booster lub Liquid PVA Stick Booster). Aby siatka lub worek PVA rozpuszczał się wolniej, możemy pokryć go jeszcze na zewnątrz Boosterem.

Sposób 2:

Ugotowane i dobrze odsączone ziarna wsypujemy do pojemnika, mieszamy z olejem jadalnym lub rybnym (można także dodać kapkę aromatu) i wkładamy do worka lub siatki PVA.

Sposób 3:

Ugotowane ziarna odsączamy i dodajemy do nich zwykłą sól. Po jej rozpuszczeniu, wkładamy nasiona do siatki PVA i sprawdzamy czy nadal ją rozpuszczają. Jeśli tak, wsypujemy jeszcze trochę soli. Robimy to do momentu, aż PVA nie będzie się rozpuszczało.