Z czego powstają, najlepsze przypony karpiowe ?
Wykorzystując moje duże zaangażowanie, energię i co kluczowe, sporą część czasu, przez ostatnie lata nad wodą udało mi się spędzić niezliczoną ilość dni i nocy.

Dzięki temu miałem szansę nabierać (i nadal nabieram) doświadczenia, które teraz mogę przekazać dalej.Właśnie dlatego postanowiłem, stworzyć dla Was serię filmów o przyponach karpiowych, których używam. Przez ostatnie lata sprawdzały mi się one najlepiej, dając naprawdę sporą ilość ryb.
Przypony te należą do moich ulubionych i postanowiłem Wam je zaprezentować. Zamykają one moje potrzeby w niemal stu procentach, a dzięki filmom będziecie mogli zobaczyć, jak je buduję oraz jak wyglądają po zawiązaniu.

Rodzaje przyponów karpiowych i ich specyfikacja:

Przypon karpiowy Blow Back Rig - klasyka gatunku. Bardzo prosty w budowie i megaskuteczny przypon. Znajdzie zastosowanie w wielu sytuacjach. Sprawdza się równie dobrze przy łowieniu na bałwanki, jak i przynęty tonące. To właśnie w oparciu o ten przypon, stawiałem swoje pierwsze kroki w karpiowaniu. Dał mi wiele bardzo dobrze zaciętych ryb, więc często lubię do niego wracać.

Do stworzenia tego przyponu najczęściej używam najbardziej klasycznej, wolno tonącej plecionki Stealth Silk oraz haków karpiowych Solid lub Nailer LS. Haki w kształcie banana w połączeniu z miniature ring na włosie, dają bardzo fajną pracę przynęty przy zasysaniu i wypluwaniu jej przez rybę. Jeśli mówimy o bałwankach, to mogę pokusić się o opinie, że jak dla mnie idealnie pasują one na muł. I właśnie tego przyponu używam głównie na mule. Na takim poligonie karpiowym najlepiej spisze się wcześniej wspomniana, wolno tonąca plecionka, która delikatnie osiądzie na mule, zamiast się w nim zapaść.
Tego przyponu używam, gdy chcę przechytrzyć te największe okazy. Zdarza się, że małe i średnie ryby nie dają nam spokoju, co po czasie staje się męczące. W takich sytuacjach na ratunek przychodzi nam ten oto przypon, postawiony na skraju nęconego miejsca. Dodatkowo zakładam na niego zazwyczaj przynęty tonące, aby nie drażnić niewielkich ryb.
Wielokrotnie taka praktyka, nawet przy używaniu naprawdę małych przynęt, znacznie ograniczała brania małych karpi i białorybu, co z kolei zwiększało szansę na dobranie się do tych największych okazów.
Gdy mowa o dużych karpiach, to i hak musi być odpowiedni. Dlatego ja do tego przyponu stosuję naprawdę mocne i ostre haki karpiowe o kształcie, który będzie pewnie trzymał rybę. Takim hakiem z pewnością jest Evolution XS. Jeśli decyduję się założyć tonące przynęty, to tylko wtedy, gdy dno jest twarde lub warstwa mułu jest znikoma.
W takich sytuacjach dobrze byłoby, aby nasz przypon dolegał do dna. Dlatego w tym zadaniu świetnie sprawdzi się specjalnie dociążona plecionka Gravity Silk.

Drobnym elementem, który możecie dostrzec, jest rurka termo-kurczliwa na kolanku haczyka, której zadaniem jest odpowiednie wyprofilowanie włosa z przynętą, aby znajdował się bliżej ostrza haka.

Przypon karpiowy Multi Rig - przypon, który dla mnie był niezastąpiony w sytuacjach, kiedy mimo sporej aktywności ryb, pobierały one pokarm dość delikatnie, tudzież ostrożnie.
Szukając odpowiedzi, dlaczego tak się dzieje, uświadomiłem sobie, że takie sytuacje miały miejsce na łowiskach przełowionych, gdzie karpie poznały już ostrze haczyka i zaczęły kojarzyć nasze przynęty z niebezpieczeństwem. Stąd, przez ostrożność ryb (delikatne pobieranie zanęty), długie włosy powodowały na tyle płytkie ich zapięcie, że chwilę po braniu spadały z haka. Dlatego w takich sytuacjach przynęta umiejscowiona dość blisko haczyka, niejednokrotnie okazywała się strzałem w dziesiątkę.

Kluczowym elementem tego przyponu jest hak o agresywnym kształcie i dość szerokim łuku kolankowym. Wszystko po to, aby szybko i głęboko wbijał się w pysk ryby.

Warunki te spełniają haki karpiowe o nazwach Gamer czy Kraken.

Jeśli chodzi o temat plecionki, z której powinien zostać zbudowany ten przypon, to myślę, że jest to kwestia bardzo indywidualna, uzależniona od rodzaju dna czy techniki połowu. Na filmie wiążę go z plecionki Stealth Silk, gdyż jest ona najbardziej klasyczna i uniwersalna. Jedno jest pewne - gdy ryba żeruje bardzo delikatnie, to przypon ten sprawdzi się niemal zawsze.

Przypon karpiowy D-rig łamany - ciekawy, nietuzinkowy przypon, który kiedyś stanowił dla mnie odskocznię od przyponów standardowych. Dziś gości na moich leadcorach znacznie częściej.

Z pewnością przypon ten nie należy do prostych, jeśli mówimy o jego wiązaniu. Z drugiej strony myślę, że warto próbować nowych, niekoniecznie łatwych rozwiązań, albowiem jego skuteczność potrafi niejednokrotnie wynagrodzić nam nasze starania. Przypon sprawdza się w połączeniu z wieloma rodzajami przynęt, co czyni go bardzo uniwersalnym, a tym samym ciekawym i wartym zainteresowania.

Do jego wykonania najlepiej sprawdzą się haczyki karpiowe pod nazwą Nailer LS. Ich długi trzonek wraz z początkowym odcinkiem sztywnego materiału Chod Stiff Mono stanowią piekielnie chwytne połączenie.

Jeśli pierwsza część przyponu jest bardzo sztywna to, z mojego punktu widzenia, druga część powinna być jak najbardziej miękka i delikatna, a zarazem niemniej wytrzymała. Do tego celu używam zazwyczaj plecionki o nazwie Hybraid Complex. Plecionka ta, mimo wytrzymałości 30lb, jest maksymalnie cienka i delikatna, co sprawia, że idealnie pasuje do tego rodzaju przyponów.

Przypon karpiowy 360° Rig - nie od dziś wiadomo, że wraz ze spadającą temperaturą wody, zmniejsza się zapotrzebowanie pokarmowe ryb.
W zimnej wodzie ryby żerują bardzo chimerycznie i delikatnie. Dlatego szczególnie w takich warunkach odpowiedni przypon stanowi klucz do sukcesu. Moim zdaniem wszystkie ciężkie przypony karpiowe z dużymi przynętami i długimi włosami odpadają na starcie.

W zimnej wodzie przypon powinien być delikatny, odpowiednio wyeksponowany na dnie i łatwy do zassania. Warunki te z pewnością spełnia przypon 360° Rig. Podany z pojedynczym popkiem, jest świetnie widoczny dla karpi, a niewielki rozmiar przynęty pozwala na swobodne jego zassanie.

Przypon ten zawiązałem na plecionce Stealth Silk, która jest najbardziej uniwersalna. Należy pamiętać jednak, że materiał z jakiego zawiążemy dany przypon, należy dobrać adekwatnie do warunków, w jakich przyjdzie nam łowić. Przykładowo: plecionka Stealth Silk sprawdzi się idealnie na mule, gdyż jest wolno tonąca i nie zapada się w nim. Gdy dane będzie wędkować

nam na twardym dnie, to polecam użyć specjalnie dociążonej plecionki Gravity Silk, która świetnie przylegnie do dna. Kiedy łowimy na dnie, w którym występują zatopione drzewa czy innego rodzaju zaczepy, to z pewnością przyda się nam materiał o bardzo dużej wytrzymałości. Do tego zadania używam zazwyczaj plecionki o nazwie Muscle Braid w 40 lub 55lbs'owej wersji. Taka wytrzymałość plecionki pozwala na udany hol w każdych warunkach. Wybór haka karpiowego, którego użyjecie do zbudowania przyponu, pozostawiam Wam. Jedynie o czym należy pamiętać to to, aby przynęta znajdowała się bardzo blisko haczyka.

Mam nadzieję, że prezentacja dotycząca najlepiej sprawdzających się w moim przypadku przyponów karpiowych, przysłuży do wyciągnięcia wielu dorodnych okazów w postaci ogromnych karpi. Czego wszystkim i każdemu z osobna życzę.

Alan Kaczyński TANDEM BAITS TEAM