Już chyba nie ma karpiarzy którzy nie stosowali lub nie stosują granulatów, które są jednymi z najskuteczniejszych zanęt i przynęt na karpie.

Upowszechniły się także w innych sposobach wędkowania są podstawą w method&feeder, dodatkiem w feederze, generalnie świetnie sprawdzają się w łowieniu wszystkich ryby spokojnego żeru a ich większe wersję świetnie sprawdzają się także podczas łowienia sumów.
Swój początek biorą w produkcji pasz, ziarna i mączki podawane są tam procesom granulacji lub ekstruzji przez co wzrasta ich przyswajalność.

Naturalnie po jakimś czasie trafiły w ręce wędkarzy i teraz są jedną z najpopularniejszych zanęt.

W zależności o sposobu produkcji różnią się właściwościami i tak np. pellety ekstrudowane są bardziej stabilne w wodzie i wytrzymują wiele godziny. Podczas produkcji podawane są dużemu ciśnieniu i temperaturze co powoduje żelifikację skrobi, można w ten sposób sterować ich czasem rozpuszczania. Natomiast pellety granulowane uzyskuje przez mocne  ściskaniu materiału.

Dzięki swoim różnym właściwością pełnią rozmaite role podczas wędkowania czasu nad wodą. Świetnie sprawdzą się w szybkim wabieniu ryb w nasze łowisko ale również podczas długoterminowego nęcenie przyzwyczają ryby do regularnego odwiedzania miejsc jego podawania.
Można też używać go z powodzeniem jako przynętę nawlekając na włos lub w przypadku miękkich pelletów nawet nakładać na sam haczyk.
W kilku poniższych punktach postaramy się Wam przybliżyć kiedy oraz w jakich okolicznościach używać pelletu, aby wykorzystać ich potencjał na 100%.

1.Różne rodzaje do różnych zastosowań
Z szerokiej gamy dostępnych na rynku pelletów zaczniemy od najdrobniejszej frakcji czyli micro pelletów.
Micro pellety to bardzo skondensowane granulaty oparta na zbożach i nasionach oleistych a także mączkach rybnych, oczywiście są nasączone olejami rybnymi.
Micro pellet ma właściwie dwa najważniejsze zastosowania
- napełnianie materiałów PVA do szybkiego i punktowego łowienia
- zwilżony możemy stosować do metody.

Ten typ pelletów zaskoczy Was swoją skutecznością, doskonale sprawdzi się latem zalany płynnymi pokarmami lub boosterami.

Jest świetnym rozwiązaniem wczesną wiosną gdzie ryby nie są jeszcze aktywne i chętniej pobierają drobne przynęty, dodatkowym atutem jest szybkie rozpuszczanie i uwalnianie  aromatów. Kiedy woda jest zimna i przezroczysta idealnie skomponuje się z boosterem diffusion, który smużąc intensywnym kolorem w transparentnej wodzie jest super widoczny i zaciekawia ryby.

Twarde haczykowe pellety Super Feed posiadają otwór, aby móc je w prosty sposób założyć na włos i przy pomocy odpowiedniego stopera utrzymać na nim. Należy pamiętać że będą one utrzymywały swoją stabilność w wodzie w zależności od wybranej średnicy granulatu między 8 a 12 godzin.

Twarde zanętowe pellety Ultra Fish i Hook Pellet  wersja wytępsując także w szerokiej palecie smakowej, intensywnie wabią ryby, głównie służą do nęcenia podobnie jak kulki ale różne średnice granulatu pozwalają na ogromną ilość wariantów jego zastosowania.

Doskonale sprawdzą się w materiałach PVA, są świetne sprawdzają się przy robieniu samodzielnych past pelletowych, swoją skuteczności przekonały już wielu wędkarzy na całym świecie.

Po dodaniu wody i uformowaniu kul z pasty mamy właściwie gotową zanętę dla wszelakich gatunków ryb. Ryby nie potrafią się oprzeć gęstej chmurze z rozmoczonego pelletu.
Ten typ przygotowania polecamy gdy temperatura wody nie przekracza 10 stopni.

Tworząc mieszankę zanętową  opartą o  twardy pellet polecamy dodawać do niej różnego rodzaju płyny np. CSL, pellet świetnie wchłania  aromaty i doskonale oddaje je w wodzie. 

Polecamy pellety wymieszać z naszą pulpa kukurydzianą Liquid Maize, która dzięki swojej gęstości świetnie oblepi pellet a pod wodą będzie pracowała ,góra i dół’ tworząc swoisty słup zapachowy, który doprowadzi ryby do naszej przynęty.

Pamiętajmy wybierać na chłodniejsze pory roku pellety nieco drobniejsze średnice do 12mm, a na lato gdzie temperatura wody wynosi podnosi lepszym wyborem będą nasze grubsze granulaty.

Nasze rybne pellety powstają w oparciu o dobrej jakości mączki rybne, bogate w duże ilości wysoko rozpuszczalnych protein. W składzie naszych pelletów tego typu nie zabraknie również dużej ilości oleju rybnego, mączki z kryla.

Miękkie pellety
PVA Soft pellet specjalistyczny rodzaj granulatu idealny jako dodatek do pokruszonych kulek, ziaren oraz past. Jego struktura jest bardzo plastyczna co pozwala stosować go również jako przynętę zakładaną bezpośrednio na haczyk.
Przeznaczony głównie do siatek PVA ale to rodzaj pelletu szybko pracującego więc podczas szybki wypadów świetnie się sprawdzi.

Dzięki swojej strukturze w bardzo prosty sposób można przekształcić go w wysokiej jakości pastę pelletową, którą można oblepić elementy zestawu np. ciężarek.

Oil Soft pellet to olejowa bomba atomowa zawiera gigantyczne ilości oleju oraz mączki rybnej, stabilność uzyskuje dzięki albuminie, stabilność wynosić 3-5 godzin co umożliwia skuteczne wabienie ryb w nasze łowisko przez długi czas. Rozmywając się powoli wypuszczają olej rybny do wody a to jeden z najpotężniejszych atraktorów na ryby.

Miękkie pellety świetnie nadają się do mieszania z twardymi granulatami o małej średnicy oraz ziarnami tworząc razem skuteczną zanętę utrzymującą ryby na wybranym stanowisku przez długi czas.

Pellety garnulowane
Odpowiednio mocno sprasowane, przenoszą sporą ilość materiału zanętowego, taka gigantyczna kompresja pozwala na umieszczenie w granulacie sporej dawki oleju i melasy, które są mocnymi atraktorami intensywnie przyciągającymi ryby oraz skutecznie poprawiają pracę pelletu.

Carp Pellet XL to szybko działający granulat podobny do micro pelletów. Po opadnięciu na dno zaczyna się powoli rozpuszczać, tworząc smakowo-zapachową chmurę intensywnie wabiącą ryby. Już mała jego porcja powoduje duże zamieszanie w łowisku.

Dobrze sprawdza się podczas nęcenia punktowego, dywanowego, z materiałami PVA oraz rakietami zanętowymi.
Jak wszystkie pellety, dobrze komponują się z boosteremi, melasą, CSL

Podsumowująca pellety to idealną przynętą jak i zanętą na różne gatunki ryb, Można ich  skutecznie używać o każdej porze roku.
Granulaty odpowiednio dobrane do panujących warunków potrafią swoją skutecznością przekonać nawet najbardziej sceptycznych wędkarzy.

TANDEM BAITS TEAM RAFAŁ PREJS