Ziarna to naturalny pokarm, który działa na karpie niezwykle wabiąco. Są one prawdziwymi bombami substancji odżywczych oraz posiadaczami smaków, którym ryby po prostu nie są w stanie się oprzeć. To powoduje, że dobrze przygotowana ziarna stają się bardzo dobrą formą nęcenia, sprowadzającą karpie wprost do Twojego zestawu. Jak zatem DOBRZE przygotować ziarna? Przeczytaj poniżej.

W tym artykule zajmiemy się sposobami na przygotowanie ziaren o małej granulacji. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat ziaren o większej frakcji, takich jak orzech tygrysi, kukurydza czy łubin, kliknij w poniższy link.

Moc ziaren jest doceniana przez większość karpiarzy, bo choć są małe, potrafią sprowadzić ryby największego kalibru. Nasiona można wykorzystywać na każdym etapie wędkowania: podczas nęcenia, jako główną przynętę lub dodatek w PVA.

Warto pamiętać, że kiedy brakuje Ci czasu lub po prostu nie chcesz zawracać sobie głowy gotowaniem, a później sprzątaniem kuchni, w każdej chwili możesz skorzystać z gotowych produktów. Są one równie skuteczne, stworzone z wyselekcjonowanych nasion najwyższej jakości. U nas dostaniesz gotowe do natychmiastowego użycia ziarna, a także mieszanki ziaren z odpowiednio dobranymi składnikami, które na łowisku zrobią spore zamieszanie.

Rodzaje ziaren używane do łowienia karpi i ich właściwości

Konopie

Nasiona konopi są uwielbiane przez wszystkie ryby. Zawierają w sobie bardzo dużą ilość oleju, który dzięki swojemu smakowi i zapachowi działa na karpie jak magnes. Można je stosować same, wtedy sprawdzają się głównie na krótkich zasiadkach, lub jako dodatek do kulek czy pelletów na dłuższych wypadach. Gwarantujemy - karpie zatrzymają się w polu Twojego nęcenia dopóty, dopóki nie wyjedzą ostatniego ziarenka.

Pamiętaj! Aby nasiona konopi były bezpieczne dla ryb, muszą być odpowiednio przygotowane! 

Jak dobrze przygotować konopie do łowienia:

 • suche nasiona zalej zimną wodą i pozostaw do namoczenia na 24 godziny;
 • gotuj ziarna na wolnym ogniu przez 20 do 40 minut, aż się otworzą odsłaniając białe wnętrze;
 • gdy będą gotowe, zanurz nasiona w zimnej wodzie, aby zatrzymać proces gotowania.

Konopie można wzbogacać smakowo, np poprzez dodanie do nich chili, które stało się w ostatnim czasie hitem na łowiskach. 

Nie chcę Ci się przygotowywać tych ziaren? Skorzystaj z gotowych konopi!

Pszenica

Choć w ostatnim czasie była nieco zapomniana, to wydaje się, że powoli wraca do popularności. Pszenica posiada dobre właściwości odżywcze i jest chętnie zjadana przez karpie. Zalecana jest głównie do stosowania jako dodatek do mieszanki ziaren w ilości max 20%.

Jak dobrze przygotować pszenicę:

 • jeśli masz możliwość, najlepiej wybierz największe ziarna pszenicy. Unikaj nasion, które wyglądają na pomarszczone i popękane;
 • dokładnie umyj nasiona, aby pozbyć się kurzu i plew; 
 • namocz pszenicę przez noc w misce z zimną wodą;
 • następnego dnia przełóż ziarna do garnka, zalej zimną woda i zagotu,
 • doprowadź wodę do wrzenia, zmniejsz ogień i gotuj pszenicę przez około 30 minut (możesz w tym czasie dodać cukier lub sól do garnka, ewentualnie płatki chili, aby wzmocnić jej smak);
 • jeśli nie chcesz aby ziarna się skleiły po ugotowaniu wypłucz pszenicę w zimnej wodzie i pozostaw do ostygnięcia.

Rzepik

Mimo, że jest dość drobny, posiada niezwykłe właściwości. Śmiało można go wykorzystywać przez cały rok jako główna zanętę lub jako dodatek do mieszanki ziaren. Bardzo dobrze sprawdza się w roli “przytrzymywacza” w punkcie nęcenia, karpie potrafią go godzinami wyskubywać z dna. Dzięki swej drobnej frakcji jest niesamowicie wydajny. Już 1kg wrzucony do wody potrafi zatrzymać ryby na całą noc. Ma ciemno brunatną barwę, dzięki czemu nie budzi niepokoju, oraz słodkawy smak. Świetny na karpie, ale także inne białoryby, takie jak leszcze, duże płocie czy karasie.

Jak przygotowywać rzepik na karpie:

 • surowe ziarna rzepiku zalej zimną wodą i odstaw na całą noc;
 • następnie odsącz zalej wrzątkiem lub gotuj, aż będą lekko rozgotowane;
 • dokładnie odcedź ziarna - woda po ich ugotowaniu będzie posiadać goryczkę, za którą karpie nie przepadają.

Gryka

Ziarno gryki to jedno z nowszych propozycji nasion dla ryb. Choć wielu myśli, że to zboże, to w rzeczywistości spokrewnione jest z rośliną rabarbaru. Bogate w oleje i bardzo pożywne, jest doskonałym dodatkiem do konopi lub jako samodzielnie wymieszane z solą. Nasiona mają wewnętrzne jądro, podobnie jak konopie. Zresztą ich kombinacja w proporcji 50/50, po przygotowaniu zapewnia ulepszoną mieszankę, która utrzymuje karpie wokół przynęty przez wiele godzin.

Jak dobrze przygotować grykę:

 • jeśli masz możliwość, najlepiej wybierz największe ziarna gryki. Unikaj nasion, które wyglądają na pomarszczone i popękane;
 • dokładnie umyj nasiona, aby pozbyć się kurzu i plew; 
 • namocz grykę przez noc w misce z zimną wodą;
 • następnego dnia przełóż ziarna do garnka, zalej zimną woda i zagotu,
 • doprowadź wodę do wrzenia, zmniejsz ogień i gotuj grykę przez około 30 minut lub do otwarcia (możesz w tym czasie dodać cukier lub sól do garnka, ewentualnie płatki chili, aby wzmocnić jej smak);
 • jeśli nie chcesz aby ziarna się skleiły, po ugotowaniu wypłucz grykę w zimnej wodzie i pozostaw do ostygnięcia.

Kilka ogólnych wskazówek dotyczących przygotowania ziaren do łowienia karpi.

 1. Jeśli nie kisisz, nie fermentujesz nasion, pamiętaj, że długo one nie wytrzymają i jeśli przygotujesz większą porcję musisz ją zamrozić.
 2. Dokładnie wypłucz suche nasiona przed ich namoczeniem i usuń to, co wypłynęło na wierzch. 
 3. Dodatki aromatyczne boostery, atraktory, itd. najlepiej dodawać po ugotowaniu i ostudzeniu ziaren, wtedy nie zostaną rozłożone w procesie gotowanie.
 4. Dopraw swoje przynęty. Pomyśl o dodatku soli do swoich nasion, karpiowate uwielbia sól ze względu na duże ilości minerałów, których często mają za mało w swojej diecie. To właśnie dlatego sól działa na nich jak magnes.

Jak przygotować ziarna do PVA?

Jest na to kilka sposób. Pamiętaj jednak, że najlepiej przygotowywać PVA z ziarnami na bieżąco i nie przetrzymywać kiełbasek, tak jak w przypadku suchego pelletu.

Sposób 1:

Ugotowane i dobrze odsączone ziarna wsypujemy do pojemnika, mieszamy z boosterem przeznaczonym do PVA (Diffiusion Booster lub Liquid PVA Stick Booster). Aby siatka lub worek PVA rozpuszczał się wolniej, możemy pokryć go jeszcze na zewnątrz Boosterem.

Sposób 2:

Ugotowane i dobrze odsączone ziarna wsypujemy do pojemnika, mieszamy z olejem jadalnym lub rybnym (można także dodać kapkę aromatu) i wkładamy do worka lub siatki PVA.

Sposób 3:

Ugotowane ziarna odsączamy i dodajemy do nich zwykłą sól. Po jej rozpuszczeniu, wkładamy nasiona do siatki PVA i sprawdzamy czy nadal ją rozpuszczają. Jeśli tak, wsypujemy jeszcze trochę soli. Robimy to do momentu, aż PVA nie będzie się rozpuszczało.