I nie zginąć w gąszczu wątpliwości.

Wcześniej czy później w życiu każdego wytrawnego łowcy pojawia się dylemat zakupu śpiwora wędkarskiego. Dobranego oczywiście odpowiednio do osobistych potrzeb wędkarza. Obecnie pasjonaci wędkarstwa sportowego oraz rekreacyjnego stanowią dużą grupę osób – i mają bardzo różne preferencje.

Nie sposób przy tym nie zauważyć, że wraz ze zmianami pogodowymi zmienia się też ilość osób aktywnie wędkujących.

Większą liczbę zainteresowanych łowieniem spotkamy zawsze w okresie późno wiosennym oraz letnim. Wraz ze spadkiem temperatur, intensywnymi opadami i towarzyszącą im wilgocią zaczyna ubywać chętnych na wypad nad wodę choćby na chwilę.

Nie zawsze mamy możliwość przenocowania nad wodą w ogrzewanym pomieszczeniu. Wtedy z pomocą przychodzi nam między innymi odpowiednio dobrane ubranie dla naszego turystycznego łóżka. Będzie ono miało również na celu ochronienie wędkujących przed ciężkimi warunkami panującymi na zewnątrz.

Oto krótki poradnik dla tych, dla których siedzenie w ciepłym domu jest kiepską alternatywą. Wolą bowiem spędzać czas nad wodą o każdej porze roku.

Jakie zadanie ma spełniać śpiwór wędkarski?
Odpowiedź na tak zadane pytanie wydaje się być na pierwszy rzut oka bardzo prosta – służy do spania.
Teoretycznie tak, ale przecież inaczej wygląda spanie nad wodą w ciepłą, bezdeszczową noc, a zgoła inaczej w zimnej i mokrej grudniowej aurze.
Można spokojnie dodać, że dla śpiwór dla wędkarza całorocznego nie będzie tylko miejscem do spania. Stanie się również przestrzenią do bezpiecznego przetrwania trudnych warunków.

Nie wiem kiedy i kto użył pierwszego profesjonalnego śpiwora, ale jeśli miałbym słuchać intuicji, to na myśl przychodzi mi rynek alpinistyczny. Panujące w górach warunki zmuszają alpinistów do używania sprzętu, który jest bezkompromisowy. Który pomoże przetrwać w miarę komfortowych warunkach do końca wyprawy.
Człowiek wykształcił w sobie pewną cechę replikowania rozwiązań podpatrzonych u profesjonalistów. Przenoszenia ich na grunt bardziej powszechny. Tak więc firmy wędkarskie zaczęły stosować podobne rozwiązania co w alpinizmie. Sprawdziły się w bardziej przyziemnych produktach turystycznych - w tym w śpiworach wędkarskich.

Śpiwory wędkarskie sezonowe – jak je dobrać do pory roku?

Większość firm określa rodzaj śpiworów podając liczbę sezonów. Jak jednak rozumieć tę terminologię i jak wybrać właściwy śpiwór wędkarski, dopasowany do własnych potrzeb? Kiedy bowiem mówimy o śpiworach, pora roku jest wykorzystywana w inny sposób, niż kiedy mówimy o „porach roku” pod względem pogody.

Śpiwory dzielimy na sezony, od dwóch do pięciu:

  • Śpiwory dwusezonowe raczej nie są stosowane w naszej strefie klimatycznej. Można je spokojnie zastąpić przez dobre narzuty. Przeznaczone są na najgorętsze okresy lata.
  • Śpiwory trzysezonowe zapewniają izolację od późnej wiosny do końca lata. Sprawdzą się podczas dobrej pogody na krótkich wypadach. Wraz z ciepłą narzutą z powodzeniem posłużą od późnej wiosny do wczesnej jesieni.
  • Śpiwory wędkarskie czterosezonowe to produkty dla tych, którzy łowią ryby praktycznie cały rok. Te śpiwory zapewniają ciepło nawet w temperaturach około zera. Zaliczasz się do grupy, dla której wrześniowa zasiadka w deszczu to czas do szczęścia, a nie płaczu? Czwórka jest minimum o jakim powinieneś pomyśleć.
  • Śpiwory pięciosezonowe to produkty dla entuzjastów zimowej pogody, mające wyjątkowo grubą izolację, gwarantującą ciepło w niskich temperaturach. Polecane są jako śpiwór karpiowy, dla wędkarzy, którym ni deszcz, ni śnieg, wiatr ani temperatura na ostrym minusie nie jest w stanie pokrzyżować kolejnej zasiadki. Gdy nie ma siły, by zatrzymać Cię w domu, bez względu na warunki panujące na zewnątrz, to śpiwór pięciosezonowy jest idealną opcją dla Ciebie.


Narzuty dla wędkarza i ich zastosowanie

W przypadku narzut nie określa się ich sezonami, występują one w dwóch rodzajach - z ociepleniem lub bez. Narzuta ocieplona stwarza dodatkową izolację, można jej używać samej gdy jest bardzo gorąco lub docieplić śpiwór, kiedy jest taka konieczność.
W dobrym karpiowym śpiworze pięciosezonowym na rybach można spędzić klika dni z narzutą bez ogrzewania, przy temperaturze zewnętrznej dochodzącej do minus 7 - 8 C.

Narzuty mogą być wiatroodporne lub wodoodporne, co czyni te produkty możliwe do użytkowania nie tylko wewnątrz jakiegoś otwartego schronienia.
Można ich używać w otwartym brolly, parasolem lub poza nim, czyli pod przysłowiową chmurką - jeśli nie ma ciągłego opadu.

Łóżka wędkarskie ze zintegrowanymi śpiworami

Są to coraz bardziej popularne produkty, w których można wyodrębnić charakterystyczne typy. Zintegrowany śpiwór to rozwiązanie stosowane w łóżkach typu Flat (bez pokręteł), ponieważ ich łączenie pozwala schować w miarę gruby śpiwór pomiędzy ścianami łóżka. To bardzo wygodne rozwiązanie,  jest jedna rzecz mniej do noszenia i układania w aucie.

W tym przypadku także używa się sezonów do określenia potencjału izolacji.

Najprostsza wersja składa się z typowego łóżka, na ogół z pogrubionym materacem i zewnętrzną częścią śpiwora połączonych razem zamkiem. To w pełni zintegrowany produkt, ale są to wersje podstawowe i raczej sprawdzają się w okresach od wiosny do późnego lata.

Istnieją bardziej zaawansowane łóżka wędkarskie, w których łączy się za pomocą zamka łóżko z pełną wersją śpiwora, tzn z dwoma jego warstwami. W tym przypadku można używać osobno tak śpiwora jak i łóżka.

Tego typu produkty oferują dużo lepszą izolację niż prostsze modele - ale niestety więcej kosztują.

MATERIAŁY STOSOWANE W ŚPIWORACH WĘDKARSKICH

Tkaniny zewnętrzne 
Nowoczesne śpiwory i narzuty dla wędkarzy wykonane są ze specjalistycznych materiałów, które oferują wysokie parametry użytkowania.

Stosuje się tkaniny typu poliester oksford, których jest klika rodzajów, ale te używane w topowych śpiworach mają wysoką gramaturę. Na przykład Oxford 300 D z wykończeniem typu peach skin, to taki lekki meszek, który wygląda  jak skórka brzoskwini.

Innym popularnym materiałem jest poliester rip-stop lub nylon tafla, wytrzymały, użebrowany - co zapobiega pruciu się tkaniny, w przypadku chociażby wbicia się haczyka.

W dobrych produktach materiał poddaje się  impregnacji DWR, powodując spływanie wody zamiast jej wsiąkania.
Dla wędkarza mieszkającego nad wodą  ważne jest, aby śpiwór był zabezpieczony przed wilgocią i wodą.

Więcej o materiałach dowiesz się klikając w ten link

IZOLACJA W ŚPIWORACH KARPIOWYCH

Tkanina wewnętrzna, czyli podszewka, stosuje się tkaniny typu polarowego micro flece  od 100 do 200 g. Materiał o niespotykanych właściwościach termicznych i biofizycznych, tkanina nie tylko zapewnia doskonałą izolację cieplną, ale też jest lekka, przyjemna w dotyku, nie gniecie się i szybko schnie.
W tańszych wersjach śpiworów 4 sezonowych oraz letnich 3 sezonowych używa się śliskich tkanin, które pozwalają szybciej wydostać się ze śpiwora, ale mają niższą izolację termiczną niż micro fleece.

Wypełnienie
Poziom izolacji śpiwora jest głównym czynnikiem decydującym o tym, jak ciepło będzie w najzimniejszych warunkach. Śpiwory wędkarskie zwykle mają wypełnienie z włókna syntetycznego, ponieważ jest ono:

  • szybkoschnące
  • łatwe do czyszczenia
  • nie traci tak bardzo termoizolacji, gdy jest wilgotne (w przeciwieństwie do tradycyjnego puchu).

Zgodnie z ogólną zasadą, im grubsza izolacja, tym lepsze zatrzymanie ciepła, i tym lepiej się on sprawdza w niskich temperaturach.

Stosuje się  tu  pre-formowane puste włókna poliestrowe różnego typu. Materiały te składają się z wielu bardzo drobnych długich, gładkich włókien o przekroju rurkowym, które posiadają kanaliki zatrzymujące powietrze. Jest ich kilka rodzajów,

W przypadku tkanin możecie się spotkać z określeniem gramatura materiału, np. 180 g. Gramatura jest to ciężar 1 metra kwadratowego materiału wyrażony w gramach.

Na co zwrócić uwagę kupując śpiwór wędkarski?

Na pierwszym miejscu postawimy oczywiście wysoką jakość materiałów, z jakich jest on wykonany. Ważne są jednak jeszcze pewne szczegóły, które podnoszą przyjazność i walory użytkowe:

Zamki i kurtyny termiczne

Warto zwrócić uwagę na to, aby śpiwór miał wysokiej jakości zamek błyskawiczny. Oszczędzi Ci to nerwów przy jego otwieraniu podczas brania, kiedy będziesz musiał błyskawicznie się wydostać.
Zamek w śpiworze powinien się rozpinać bez problemu zawsze kiedy ciągnięcie za jego górną część. Powinien także dokładnie się zazębiać, aby nie przepuszczać zimna.
Dobre śpiwory karpiowe posiadają wewnętrzne listwy, chroniące przed przenikaniem chłodu i grube zewnętrze falbany.
Część śpiworów posiada kołnierz przeciwwiatrowy, który pomoże utrzymać ciepło wokół ramion i szyi - coś na kształt kaptura.

Mocowanie
Ważnym jest, by śpiwór miał dobre mocowanie do łóżka. Wysokiej klasy produkty tego typu posiadają kołnierze i pasy mocujące. Nie przesuwający się śpiwór to lepszy komfort spania.

Bardzo tanie śpiwory mają tylko jednopunktowe mocowanie, a te dobrej klasy minimum dwu lub trzypunktowe – to znaczy kołnierze i pas po środku.

Poduszka
Większość oferowanych śpiworów posiada poduszkę, najlepiej kiedy wykonana jest ona z miękkiej tkaniny polarowej. Jest to przyjemny materiał, który jest odpowiedni nawet dla wędkarzy o wrażliwej skórze, gwarantując spokojny sen.

Wielkość i waga
Worek kompresyjny to ważna sprawa, pozwala spakować śpiwór do niewielkich rozmiarów i łatwo transportować.

Opracowanie
TB TEAM Rafał Prejs

Śpiwory karpiowe Tandem Baits