PVA

11 elementów

Filtry
  • SKU
  • Cena
  • Pozycja
  • Nazwa produktu
  • Best Sellers
  • Dochód
  • Najczęściej oglądane
  • Now in Wishlists
  • Reviews Count
  • Top Rated
  • Nowy
  • Biggest Saving
  • Price: low to high
  • Price: high to low
Price
  1. Tunel PVA 7 m
    Już od 32,59 zł
  2. Worki rozpuszczalne PVA pocisk
    Już od 25,49 zł
  3. Worki rozpuszczalne PVA pocisk/SR
    Już od 25,49 zł
  4. Worki rozpuszczalne PVA
    Już od 9,99 zł
  5. Worki rozpuszczalne PVA SR
    Już od 9,99 zł
  6. Brak w magazynie
  7. Brak w magazynie
  8. Brak w magazynie
  9. Brak w magazynie
  10. Brak w magazynie
24
  • 12
  • 24
  • 36
  • 100
  • 200
na stronę

PVA

Wędkarski przewodnik po PVA

Pojawienie się PVA zrewolucjonizowało karpiowe zasiadki. Dlaczego? Bo ten produkt działa cuda, a przynajmniej pomaga łowić ryby, nawet w sytuacjach wydawałoby się, że beznadziejnych.

Okazuje się bowiem, że te magiczne taśmy, siatki, woreczki czy nitki, mogą stać się skutecznym pomocnikiem w dobraniu się do karpi i przyczyną położenia prawdziwych gigantów na macie.

Co to jest PVA?

PVA to skrót od alkohol poliwinylowy, który to znalazł zastosowanie w szeroko pojętym przemyśle, od farmaceutyki po kostki do toalet. W wędkarstwie karpiowym również doceniono jego wyjątkowe cechy, bo oprócz tego, że rozpuszcza się w wodzie, to także jest w pełni biodegradowalny, a to oznacza bezpieczeństwo dla środowiska wodnego.

Gdzie i kiedy używać PVA?

PVA można nazwać produktem uniwersalnym względem wędkarstwa karpiowego. Można używać go wszędzie i w każdym przypadku. Dość często zdarzają się również sytuacje, że PVA staje się ostatnią deską ratunku, gdy karpie słabo żerują. A to wszystko dzięki możliwości koncentracji przynęty w bliskiej odległości od haczyka. PVA można wykorzystywać zarówno podczas łowienia na dystansach, jak i blisko brzegu.

Produkty PVA równie dobrze sprawdzą się na krótkich zasiadkach, gdzie istotne jest punktowe i precyzyjne łowienie, by szybko uzyskać zadowalające efekty. Z pewnością docenią go również wędkarze mobilni, ponieważ wykorzystanie minimalnej ilości przynęty w PVA zapobiega przekarmieniu ryb. Przy wędkowaniu mobilnym gwarantuje to skuteczne łowienie, bez rozrzucania dużej ilości zanęty po dużym obszarze.

Jak działa PVA?

PVA to wyrób, który po prostu rozpuszcza się w wodzie, nie pozostawiając przy tym żadnych niepożądanych aromatów czy efektów wizualnych, które mogłyby odstraszyć ryby. Jest to produkt, który ma zadanie “przetransportować” przynętę lub zanętę z brzegu do wody i zniknąć.

Użycie PVA jest banalnie proste:

  • Napełnił np. woreczek PVA wybraną przynętą
  • Zabezpiecz przed wydostaniem się przynęty na zewnątrz
  • Przytwierdź do zestawu
  • Poślij w wybrane przez Ciebie miejsce
  • Czekaj na efekt

Rozpuszczające się w wodzie PVA pozostawi porcję przynęty skupioną wokół haczyka. To jest prawdziwy rarytas dla karpii, który sprowadzi je wprost do Twojego zestawu.

Produkty PVA możesz używać gdzie chcesz i z jaką przynętą chcesz. Pellety, zanęty, ziarna, kulki zanętowe, robaki, a nawet płynne aromaty - pod warunkiem, że nie są na bazie wody. Tak szeroka gama pozwoli Ci się dopasować do każdych warunków nad wodą i skusić największe okazy do brań.

Rodzaje PVA

Nici - jest spleciona z cienkich włókien. Służy głównie do nawlekania kulek jedną za drugą lub zawiązywania worków. 

Porada:

Aby unikną problemu z kurczącą się nitką i zbiciem kulek w jedną bryłę, dobrze jest pod przynętą zrobić węzeł lub podwójnie przewlec nić przez kulkę.

Taśma PVA

To wzdłużne paski cięte z płatu PVA. Taśma, podobnie jak nić, może służyć do nawlekania na nią kulek. Dzięki grubszemu profilowi, ​​taśma lepiej trzyma naprężone przynęty. Świetnie nadaje się do dalekich rzutów, a przy tym nie kurczy się zbytnio w wodzie.

Worki PVA

Jak sama nazwa wskazuje, są to worki, które można wypełnić wszelkiego rodzaju przynętami. Mogą być to kulki, osuszone ziarna, pellet - bez znaczenia jakiej wielkości. Worki można wypełnić również samym płynnym boosterem, jeśli jest on przyjazny dla PVA i w swoim składzie nie zawiera wody, tak jak nasz Liquid PVA Stick Booster. Użycie płynnego atraktora do nęcenia to świetne rozwiązanie na jesienne i zimowe łowienie, kiedy bazuje się głównie na pojedynczych przynętach. Płyn silnie przyciąga ryby, ale jedynym pokarmem jest przynęta. 

Worki PVA występują także w wersji jako rękawa, wtedy można go ciąć na dowolną długość.

Porady:

Aby worek nie unosił się na wodzie, przebij go np. igłą do kulek proteinowych. Pomoże to w ucieczce uwięzionego wewnątrz powietrza. Nie stosuj tej metody, kiedy używasz płynów.

Worki i rękawy (tuby) występują także w wersji z perforacją, wtedy nie trzeba ich nakłuwać.

Siatki PVA

Siatki wykonane są z tkanej nici PVA. Ten materiał pończochowy zrewolucjonizował łowienie karpi. Występuje w formie naciągniętej na tuby (PVA Tunnel System) lub zwiniętej na krążkach, jako zapasowa siatka. Dzięki otwartemu splotowi, zapobiega uwięzieniu powietrza wewnątrz.

Występują siatki wąskie i szerokie o różnej gęstości splotu (czym bardziej drobna siatka, tym wolniejsze rozpuszczanie w wodzie). Siatki PVA można ciąć na dowolne długości i robić z nich smakowite dla karpi “kiełbaski” w różnych rozmiarach.

Zaletą siatek PVA jest to, że znacznie szybciej się rozpuszczają niż worki, co dedykuje je na płytsze wody. Świetnie nadają się także do robienia tzw. kiełbasek PVA, które można wypełniać gotowym stick mixem, np. naszym sprawdzonym SuperFeed Stick PVA.

Porady:

Jeśli masz zacięcie do indywidualnych kombinacji to wykonanie własnego stick mixu nie będzie dla Ciebie zbyt skomplikowane. Kombinacji jest tysiące, ale warto zdecydować się na coś konkretnego. Wykorzystaj nasz Micro Pellet 2mm SuperFeed, kruszone kulki, kapkę oleju rybnego (lub innego) oraz atraktor odpowiedni do PVA, np Liquid PVA Stick Booster, ewentualnie możesz dodać trochę suchej zanęty. Masę należy wymieszać, tak aby uzyskać coś na kształt wilgotnej mieszanki. I gotowe! 

Sposobów montażu kiełbasek jest wiele, ale najbardziej popularny to przebicie go długą igłą i założenie na przypon, tak aby koniec kiełbaski był skierowany w stronę haczyka.

Produkty PVA już chyba na dobre zadomowiły się w torbach karpiarzy. Ilość kombinacji oraz przeznaczenie są na tyle szerokie, że dają wędkarzowi niezliczone możliwości. Innym powodem wyboru i łowienia z PVA jest skuteczność, często wyrywająca ze spektrum niepowodzenia na łowisku.

© 2020 Tandem Baits